Cumartesi, 20 Temmuz 2019

GENEL KİRALAMA VE ARAÇ TESLİM KOŞULLARI

Dalaman Rent A Car Araç kiralama işleminin hukuken tesis edilebilmesi ve tarafınıza araç teslim edilebilmesi için Araç Kiralama Sözleşmesinin ve aracın özelliklerini, kira bedel ve süresini, yakıt ve olası hasar durumlarını belgeleyen Araç Teslim Formu’nun karşılıklı olarak imzalanması gerekmektedir.

Gerek Rent A Car Ofisimizde gerekse web sitemizde, kullanıcılarımızı sözleşmede yer alan sorumlulukları ile ilgili detaylı olarak bilgilendiriyoruz.

Bu sayfada yer alan Genel Kiralama ve Teslim Koşullarını, araç kiralama işleminizi gerçekleştirmeden önce dikkatle okumanızı, detaylı bilgi almak istediğiniz konular varsa 0252 692 6191 no'lu telefon hattımızdan, ofisimizden ve web adresinden yardım alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Teslim ve iade sırasında Araç Teslim Formunun imzalanmaması halinde Kiralamış olduğunuz aracı ve içeriğini kabul etmiş sayılacağınızı, Formda itirazınızın bulunması halinde masraflarını Rent A Car firması olarak biz değil sizin  karşılayacağınız çalışan personelimiz aracılığı ile ekspertiz yaptırtacağınızı, aksi takdire itirazlarınızın dikkate alınmayacağını Rent A Car Firması olarak biz değil siz  kabul edersiniz.

SORUMLULUKLARINIZ

Rent A Car firmamızdan aldığınız Araç, aksesuarları ve anahtarları ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Kiralama sözleşmesi devam ettiği zaman içerisinde, kiralamış olduğunuz aracı, Kara yolları Trafik Kanunun 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmanızı, can ve mal güvenliğinizi sağlamanız Car  Rent Al firması olarak önemlidir.

Firmamızdan kiralamış olduğunuz aracı yol, iklim koşulları ve Kara yolları Trafik Kanunun belirlemiş olduğu gerek şehir içi gerek şehir dışı hız sınırlarına uyarak kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. 

Cheap Rent A Car Firmamızdan kiralamış olduğunuz aracı  üretim ve kullanım amacı dışında kullanılması, çukur ve tümsek gibi yol seviyesinden farklı yerlere vurması. Kumsalda, orman yolunda ve arazide kullanılması sonucu oluşacak tüm zararlar ile aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların da sorumluluğu firmamızca düzenlenmiş olan araç kiralama sözleşmesinde adı gecen şahsa aittir.

Araç ile yarışmak, hız yapmak, araç ile drift yapmak, aracın hızını ve dayanaklılığını test etmek ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.

Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz. Oto Kiralama firmamız Doğru ve uygun yakıt kullanmanızı önerir. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını kontrol edip olması gereken düzeyde tutunuz.

Rent A Car firmamıza Aracı iade etmiş olsanız dahi, aracın sizin kullanımınız da olduğu döneme ilişkin sonradan ortaya çıkabilecek herhangi işlenmiş bir suç, park cezası, trafik cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu size aittir.

Yukarıda belirtilen bilgilere ve açıklamalara ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri Ercan Car Hire firmamıza vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermeniz sizlerden önemle rica olunur aksi durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir.

Araç  Kiralama ofisimizden kiralamış olduğunuz, Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, devredemez, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Ücret karşılığı yada ücrestsiz dahi olsa, aracı sözleşmede yer alan isimler dışında herhangi bir veya birden fazla kişilerin kullanımına veremezsiniz. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve size ait olan kendi haklarınızı devredemezsiniz.

Hiçbir koşulda araçta bulunan fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini kendinizin ve 2. şahıs kişilerin güvenliği için tamamlamayınız. Aracın gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz. Acil durumlarda 24 saat ulaşabileceğiniz telefon numarası aracı teslim aldığınız Dalaman Rent A Car ofisimizdeki yetkili kişi tarafından size verilecektir.

Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde, acil durumlarda sizlere verdiğimiz telefon numarası ile bizi uyarmanız gerekmektedir. Herhangi bir yazılı izin olmaksızın bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermeyiniz. Aracı size teslim ettiğimiz esnada belirtilen noktalara, çalışma saatlerimiz içerisinde getirmeniz gerekmektedir.

Araç kiralama süresinin bitmesi sonucu iade durumunda kontrol edilerek, çalışan personelimiz ya da yetkilendirdiğimiz kişiler tarafından görülerek ve onay verilmesi sonucu teslim alınmalıdır. Eğer aracın durumunu siz kontrol edemeyecek durumdaysanız veya aracı çalışma saatleri dışında iade etme durumunu sizinle anlaştıysak, Dalaman Oto Kiralama firması olarak yetkilendirdiğimiz kişi ya da bizim personelimiz tarafından yapılacak incelemeyi peşinen kabul etmiş ve durumu tespit edilinceye kadar geçen sürede ortaya çıkacak zararlardan sorumlu olacaksınız.

Aracı, alkollü veya uyuşturucu etkisi sağlayan maddeler almış bir şekilde kullanamazsınız. Araç üretim firmasının belirlemiş olduğu kapasite üzerinde yolcu taşıyamaz ve Türkiye sınırları dışına çıkaramazsınız.

Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri, Dalaman Ercan Rent A Car firması olarak size sunduğumuz Araç Teslim Formunu imzalamakla sigorta şartlarımızı kabul etmiş olursunuz.

Aksi belirtilmedikçe, bu bilgilendirme metninde yer alan sigorta şartları geçerli olacaktır. Ayrı bir sigorta uygulaması söz konusu olursa, bu sigorta kapsamı ve gerekli şartlarıyla ilgili bilgiyi yine bu alanda paylaşacağız.

Kiralayacağınız araç, çarpma, çarpılma, çalınma ve hırsızlık girişimine karşı koruma altına alınmıştır. Üçüncü şahıslara verilebilecek zararlar da trafik sigortası limitleri dahilinde koruma altındadır. Uygulamakta olduğumuz sigorta şartlarımızda hasar muafiyeti söz konusu değildir.

Sigortaların geçerli olabilmesi için:

Kazanın, araç kiralama sözleşmesinde adı geçen kişilerden biri tarafından kullanılırken gerçekleşmiş olması,

Aracın TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması veya çalınması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmış olması,

Araç kullanımı sırasında kesinlikle alkol alınmamış ve/veya uyuşturucu etkisi altında olunmaması,

ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın gerçekleşmiş şekline göre, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurulmuş olması,

Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmiş olmalıdır.

Sürücüde kanun çerçevesinde belirtilmiş yaş sınırına uymuyorsa,

Sürücü belgesiz araç kullanılıyorsa Sürücüde alkol, uyuşturucu veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

Kamu kurumlarına ait maddi ve manevi zarar meydana gelirse,

Kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması durumunda,

Trafik kazası ölüm ve / veya bedeli zarar ile sonuçlanmışsa

Sigortalar hakkında daha detaylı bilgiyi Ercan Dalaman Rent A Car ofisimizden alabilirsiniz. 

GİZLİLİK

Firmamıza araç kiralamak üzere vermiş olduğunuz bilgileri, 3.şahıslarla ticari amaçlı olarak paylaşılmamaktadır; kişisel gizliliğinize Dalaman Car Hire firması olarak maksimum önemi vermekteyiz.

Bize paylaşmış olduğunuz bilgileri, rezervasyon almak, sizi müşteri listemize eklemek, ödeme almak ve kiralama sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak, araç sizin kullanımınız dayken ve döndükten sonra ortaya çıkabilecek takip gerektiren konuların araştırılması amacıyla kullanabileceğimizi kabul edersiniz.

Bize paylaşmış olduğunuz bilgileri, istatistik ve pazar araştırması amaçlı da kullanılabilmektedir. Eğer kiralama sözleşmesi koşulunda  belirtilen kurallara aykırı davranırsanız, bir sonraki araç kiralama esnasında sizinle ilgili karar vermede kullanmak üzere bunu kayıtlarımıza alabiliriz. İş-bu kiralama sözleşmesinde adı geçen kişi ve ek sürücülerin bilgileri, kamu kuruluşları ve mahkemeler tarafından talep edildiğinde paylaşabileceğimizi kabul edersiniz. 

SÖZLEŞMEYİ SONLANDIRMA

Kira bedellerinin belirtilen zaman diliminde ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeniz tek taraflı fesih olur. Bu durumda otomobilin derhal Ercan Rent A Car Ofisine iade edilmesi gerekmektedir. Sözleşme sonunda veya sözleşme feshinde aracın iade edilmemesi halinde kiracı, emniyeti suistimali suçunu işlemiş olduğunu kabul eder. Sözleşmenin tarafımızca tek taraflı olarak sonlandırılmış olması, söz konusu sözleşmeden doğan borçlarımızı tahsil etmemizi engellemeyecektir.

Sözleşmede belirtilen ana kuralları yerine getirmemiş olmanız halinde sözleşmeden ve yasadan kaynaklanan haklarımıza dayanarak uğramış olduğumuz zarar, ziyan ve gelir kaybının tahsili amaçlı ek ücretler talep edilmektedir.